افزایش وزن موجب بروز سکته های قلبی در زنان می شود

اخیراً در یک ژورنال تغذیه ای * ، مطلبی به چاپ رسید که بیان می کرد، بانوانی که پس ازدوران جوانی چاق می شوند، حتی اگر کمی اضافه وزن داشته باشند احتمال اینکه سکته قلبی بکنند بیشتر است.
اغلب زنان چه در جوامع اروپایی و چه درایران ، در سن میانسالی و بالاتر ، اضافه وزن داشته یا چاق هستند. زن بودن یک عامل مهم و مؤثر در چاق شدن افراد است . زنان به طور طبیعی تقریباً دو برابر مردان در بدنشان چربی دارند که البته این چربی برای فعالیت طبیعی بدن لازم است و ظرافت زنانه را به اندام آنها می دهد ، ولی این میزان چربی انباشته در بدن باید حتما کنترل شده باشد.
عوامل دیگری هم وجود دارد که باعث ذخیره چربی دربدن زنان می شود ، هورمون زنانگی موجب تجمع چربی در باسن، رانها، شکم و سینه می شود.
بارداری نیزموجب افزایش چربی های ذخیره ای بدن می شود که از بین بردن آن کار آسانی نیست . مصرف قرصهای ضد بارداری نیز علاملی برای افزایش وزن در خانمها است و اینکه خانمها اصولاً کمترازمردان فعالیت می کنند و سوخت انرژی در بدن آنها کمتر است.
کلیه این عوامل باعث می شود که بیش از ۹۰ درصد زنان بالای ۵۰ سال جامعه ما اضافه وزن داشته باشند ، اما زمانی که با نتایج تحقیاتی از این قبیل مواجه می شویم، چه باید کرد؟!
خانمهای عزیز ، اگر علاقه دارید وزن خود را کنترل کنید و علاوه بر حفظ اندام متناسب ، از سلامتی کامل بهره مند باشید به شما توصیه می کنیم اول از همه یک وزنه بخرید و….هر روز صبح و شب وزن خود را اندازه بگیرید. دوم اینکه یک برنامه ورزشی منظم برای خودتان تنظیم کنید ورزشی را انجام دهید که کلیه اندامهای شما را به کار بگیرد اگر دوچرخه سواری را دوست دارید ، ۲ روز در هفته دوچرخه سواری کنید و۲ روز دیگر ورزشی را انجام دهید که دستهای شما را قوی کند.
سومین و مهمترین کاراینکه یک رژیم غذایی کم چربی و پرفیبررا دنبال کنید . از خوردن تنقلات و غذاهای چرب، کیک ها و شیرینی ها جداً خودداری کنید و خودتان را با خوردن سبزیجات ، میوه ها ، نانها و شیرینی های سبوس دار سیر کنید.
به امید اینکه همیشه سلامت و خوش اندام باشید.
کارشناس تغذیه تبیان

یک دیدگاه برای “افزایش وزن موجب بروز سکته های قلبی در زنان می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.