پنج روش برای آرام کردن سردردهای تنشی

سردرد تنشی می تواند روزتان را خراب کند. این نوع سردرد معمولا بعدازظهرها شدت می گیرد و درد ملایمی را همچون گرفتگی خفیف یا نواری از فشار به دور سر ایجاد می کند. سردردهای تنشی هنگامی رخ می دهند که عضلات گردن، شانه و سر دچار تنش و گرفتگی شوند. برخی افراد تنها گاهی به سردردهای تنشی دچار می شوند، در حالی که دیگران بیشتر به این درد مبتلا می گردند. با وجود آنکه سردردهای تنشی به ندرت فرد را از کارهای روزانه باز می دارند، می توانند زندگی را بسیار ناخوشایند سازند.
اگر اغلب دچار سردردهای تنشی می شوید (بیش از یک یا دو بار در هفته) راهکارهای زیر می توانند به کاهش تناوب این درد کمک کنند:
به نیازهای اولیه خود توجه کنید. همه وعده های غذایی را میل کنید، به اندازه کافی بخوابید و با برنامه ریزی صحیح، از ابتلا به استرس و خستگی مفرط جلوگیری نمایید.
روش های وانهادگی. درمان های جسمی و وانهادگی نیز، مادامی که مرتب به کار گرفته شوند، می توانند از سردردهای تنشی جلوگیری نمایند. از جمله رویکردهای جسمی، گرم کردن گردن و شانه ها برای آرام کردن عضلات آنهاست. نرمش دادن این عضلات نیز، با تقویت و کشش آنها، به بهبود این درد کمک می کند. تمرینات وانهادگی، که توجهتان را روی بخش های مختلف بدن متمرکز می سازند تا آنها را آرام کنند و تنش و استرس آنها را آزاد نمایند، نیز می توانند مفید باشند.
بیوفیدبک (بازخورد زیستی). این روش وانهادگی به آموزش ویژه نیاز دارد، اما می تواند به جلوگیری از سردردهای تنشی عودکننده کمک کند. در این روش، معمولا درمانگر الکترودهایی را به پوستتان متصل خواهد کرد تا سیگنال های الکتریکی را که از عضلات گردن و شانه ها فرستاده می شوند، ردیابی کند. با این روش خواهید دانست چه زمانی دچار تنش می شوید. بنابراین، پیش از آنکه عضلاتتان آن قدر منقبض شوند که به سردرد مبتلا گردید، روش هایی را برای آرام کردن عضلات خود خواهید یافت.
روش های دارویی. برخی افراد مبتلا به سردردهای تنشی نقاط حساسی را در پشت گردن یا داخل شانه ها دارند که نقاط ماشه ای (تریگر پوینت، trigger point) نامیده می شوند. تزریق داروی بی حسی موضعی به این نقاط ممکن است درد را از بین برد و از عود کردن آن جلوگیری نماید. برخی داروها نیز از سردردهای تنشی جلوگیری می کنند. در صورتی که روش های غیردارویی آرامش مورد نیازتان را فراهم نمی سازند، با پزشک درباره گزینه های دارویی مناسب خود مشورت کنید.
روش طب سوزنی. درای نیدلینگ (dry needling) یا طب سوزنی خشک برای درمان سردرد های تنشی و میگرن بسیار موثر می باشد.

منبع: www.health.harvard.edu
مترجم: طاهره کیائی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *