عوامل تشدید کننده پسوریازیس یا بیماری پوستی صدف

اغلب بیماران مبتلا به پسوریازیس یک روزهایی خوب یعنی بدون ضایعات پوستی یا با ضایعات پوستی کم و گاهی هم با تشدید بیماری مواجه می شوند.

چه عواملی باعث تشدید بیماری پسوریازیس می شوند؟

این عوامل عبارتند از

  • عفونت
  • واکنش به برخی از داروها
  • آسیب به پوست
  • استرس
  • آب و هوا
  • عوامل دیگر (هورمون ها ، سیگار ، مصرف زیاد الکل )

عفونت :

مطالعات علمی نشان داده برخی از عفونتها منجر به تشدید پسوریازیس می شوند. معروف ترین و شایع ترین این عفونتها گلو درد چرکی است. حتی خیلی از مواقع بیماری پسوریازیس به دنبال یک عفونت چرکی استرپتوکوکی گلو آغاز می شود. یا پسوریازیس نواحی چین دار بدن مثل کشاله ران و زیر بغل با عفونت قارچی این نواحی تشدید می شود. عفونت هایی که باعث تشدید پسوریازیس می شوند عبارتند از :

عفونت کاندیدیایی

عفونت با ویروس ایدز

عفونت پوستی بااستافیلوکوک(کورک،جوش…)

عفونت چرکی گلو با استرپتوکوک(شایع ترین عفونت چرکی گلوست)

عفونت ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی

درمان عفونت های فوق خیلی مواقع باعث بهبودی پسوریازیس میشود.

واکنش به برخی داروها:

 داروهای ضد مالاریا مانند کلروکین و هیدروسی کلروکین (البته این داروها علاوه بر مالاریا در درمان برخی بیماریهای روماتیسمی و برخی بیماریهای پوستی کاربرد دارد)

 پروپرانولول و آتنولول : این دو داروی ضد فشار خون در برخی از بیماران باعث تشدید بیماری پسوریازیس می شوند.

 کورتون خوراکی : این دارو خطرناک ترین دارو برای بیماران مبتلا به پسوریازیس است. به دنبال مصرف خوراکی این دارو ابتدا بیماری خوب می شود اما سپس به شدت تشدید می شود. وحتی خطر مرگ نیز وجود دارد.

 ایندومتاسین : در برخی از بیماران باعث تشدید پسوریازیس میشود.

 لیتیوم : یک داروی روانپزشکی است . در پنجاه درصد بیمارانی که این دارو را مصرف می کنند بیماری پسوریازیس تشدید می شود.

آسیب پوستی :

معمولا ده تا چهارده روز از یک آسیب پوستی مثل بریدن پوست ، زخمی شدن یا سوختگی به هر دلیلی ضایعات پوستی پسوریازیس در محل آسیب ایجاد می شود. این چیزی است که اغلب بیماران مبتلا به پسوریازیس آن را تجربه کرده اند. به این پدیده فنومن کوبنر می گویند. بیماری های پوستی هم می توانند منجر به فنومن کوبنر شوند. از جمله موارد عامل فنومن کوبنر می توان به موارد زیر اشاره کرد.

بیماری های پوستی آسیب های پوستی

کورک تزریقات و سوزن زدن به پوست

اگزما و درماتیت گزش حشره

تبخال شیو کردن و تراشیدن موها

ابتلا به گال تاتو کردن

ابتلا به ویتیلیگو آفتاب سوختگی

ابتلا به لیکن پلان بریدن و سوختن پوست

چسب روی پوست

واکسیناسیون

فنومن کوبنر در پنجاه درصد بیماران پسوریازیس دیده می شود. برخی بیماران ممکن است با یک آسیب پوستی دچار فنومن کوبنر شوند و بایک آسیب دیگر دچار فنومن کوبنر نشوند.

استرس :

اگر از بیماران پسوریازیس بپرسیم چه عاملی باعث تشدید بیماری شما می شود ، اکثر آنها پاسخ خواهند داد: استرس

مطالعات علمی نیز به طور دقیق ارتباط استرس و تشدید بیماریپسوریازیس را نشان داده اند.

از طرف دیگر وجود بیماری پسوریازیس به خودی خود برای فرد مبتلا ایجاد استرس می کند. وجود لکه های پوستی پسوریازیس فرد را در مواجهه با اطرافیان حتی همسر و فرزندان دچار استرس می کند. وقتی بیماری پسوریازیسکف دست و پا را درگیر می کند ، بیماری بسیار سخت و آزار دهنده می شود.

زیرا فرد مبتلا از انجام کارهای روزانه خود باز می ماند. و این خود سطح استرس را در فرد مبتلا افزایش می دهد.

از طرف دیگر انجام درمان های پسوریازیس نیز استرس زا است. از یک طرف وقت گیر بودن و از طرف دیگر هزینه بر بودن درمان ها برای بیمارها ایجاد استرس می کند.

در این شرایط پیدا کردن روشهایی برای کم کردن و کنترل استرس اهمیت بالایی برخوردار است. باید بدانیم روشهای واقعی ومؤثر برای کسب آرامش و کاهش استرس و جود دارد. ما می توانیم با استفاده از این روشها و کم کردن استرس توانایی خود را برای مواجهه با مشکلات پیش رویمان افزایش دهیم

از جمله روشهای مقابله با استرس می توان به توجه به آموزه های مذهبی ، یوگا ، ورزش ، مطالعه ، موسیقی و….. اشاره کرد.

و اما یک روش بسیار مؤثر و کارآمد در مقابله با استرس استفاده از دارو است. باید بدانیم هیچ اشکالی ندارد در شرایط سخت با کمک با مشاوره پزشک برای کوتاه مدت از داروهای آرام بخش استفاده کرد.

آب و هوا:

زمستان بدترین فصل برای بیماران مبتلابه پسوریازیساست. مطالعات مختلف نشان داده فصل سرما و زمستان منجر به تشدید و فصل گرما و آفتاب منجر به بهبودی پسوریازیس میشود. در زمستان رطوبت هوا کاهش می یابد و این منجر به تشدید خشکی پوست می شود. در این فصل باید از مرطوب کننده ها بیشتر استفاده کرد. و همچنین در داخل خانه از دستگاه بخور استفاده نمود.

عوامل متفرقه تشدید کننده پسوریازیس:

از جمله عوامل دیگر تشدید کننده پسوریازیس می توان به سیگار ، هورمون ها و مصرف بیش از اندازه مشروبات الکلی اشاره کرد.اثر هورمون ها روی بیماری پسوریازیس به طور دقیق شناخته شده نیست. مثلا گاهی اولین لکه های پوستی پسوریازیس به دنبال تغییرات هورمونی سن بلوغ ایجاد می شود.

ترک سیگار به طور مشخصی به کاهش ضایعات پسوریازیس کمک می کند.

مصرف بیش از اندازه مشروبات الکلی به طور مشخصی منجر به تشدید پسوریازیسمی شود.

اگر چه درمان قطعی و قاطع برای بیماری پسوریازیس وجود ندارد ، اما با درمان های فعلی و توجه به عوامل تشدید کننده می توانیم نسبت روزهای خوب را به روزهای بد افزایش دهیم. روزهای خوب روزهایی است که بیمار مبتلا دارای کمترین لکه های پوستی ، کمترین خارش ، و بالاترین خلق و خو است.

دکتر محمد شیزرپور

متخصص پوست و مو